مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین:
آداب و سنن غلط برگزاری مراسم‌ ترحیم باید از بین برود

خبرگزاری فارس: مدیر‌کل سازمان تبلیغات اسلامی قزوین استان گفت: با طراحی یک الگوی درست و اجرای آن در جامعه باید به مرور زمان آداب و سنن غلط را در بین مردم برای برگزاری مراسم ترحیم و عزاداری‌ها از بین برد.

خبرگزاری فارس: آداب و سنن غلط برگزاری مراسم‌ ترحیم باید از بین برود

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، حجت‌الاسلام علی نعمت‌‌الهی در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قزوین که در سالن کنفرانس استانداری برگزار شد، با بیان اینکه کمیته شناسایی آسیب‌ها و آفت‌های مراسم عزاداری با حضور اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شد، اظهار کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب‌نظر در این جلسه ایده‌ها و پیشنهادات خود را پیرامون شناسایی آسیب‌های مراسم سوگواری و آداب و سنن غلط ارائه دادند که با توجه به اهمیت موضوع نیاز به مطالعات و تحقیقات دقیق میدانی در این زمینه بیشتر است.

وی افزود: برای تحقق این امر نیاز به زمان کافی داریم تا بتوانیم به طور دقیق ابعاد مختلف آداب و رسوم غلط را در جامعه شناسایی و راهکار مناسبی را به جای آن ارائه دهیم.

نعمت‌الهی با بیان اینکه آداب و سنن غلط در برگزاری مراسم عزاداری در بین مردم نهادینه شده است، اظهار کرد: برای از بین بردن آداب و سنن غلط باید آسیب‌های این مراسم‌ را شناسایی کرد تا بتوانیم با طراحی یک الگوی درست و اجرای این الگو در جامعه به مرور زمان آداب و سنن غلط را در بین مردم از بین برد.

وی افزود: مبارزه با آداب و سنن غلط در میان مردم با تصویب یک آیین‌نامه عملی نمی‌شود بلکه باید با مطالعات میدانی دقیق توسط افراد صاحب‌نظر بتوانیم برنامه‌ای را در جامعه اجرا کنیم که با واکنش افکار عمومی مردم مواجه نشویم.

این مقام مسئول با بیان اینکه سازمان تبلیغات با روحانیون ارتباط مستقیم دارد، گفت: این سازمان می‌تواند با هماهنگی با روحانیون مبلغ از نحوه برگزاری درست مراسم سوگواری در بین مردم را در مساجد و حسینیه‌ها ترویج دهند.

وی هماهنگی چاپخانه‌ها برای چاپ آگهی ترحیم را از نتایج تشکیل کمیته شناسایی آسیب‌های مراسم ترحیم عنوان و بیان کرد: با اجرای این هدف می‌توانیم از چاپ آگهی‌ها با سلیقه‌های مختلف جلوگیری کنیم.

* برخی آداب و رسوم غلط 200 سال سابقه دارند

این مقام مسئول تأکید کرد: برخی از آداب و رسوم غلط سابقه بیش از 200 ساله دارند و با تصویب یک آئین نامه و بخش نامه نمی‌توان با آن مبارزه کرد.

وی با بیان اینکه باید الگوی جدید نحوه برگزاری مراسم ترحیم تعریف شود تا الگوی آداب و سنن غلط در بین مردم از بین برود، افزود: باید این الگو به نحوی طراحی شود تا جنبه‌های روحی و عاطفی عزا را تامین کند.

نعمت‌الهی رعایت نکردن محرم و نامحرم را یکی دیگر از مشکلات برگزاری مراسم غلط سوگواری در بین مردم عنوان و بیان کرد: باید برای از بین بردن آداب و سنن غلط در مراسم‌های ترحیم از افرادی که سخنرانی آنها نفوذ بالایی در بین مردم دارد استفاده شود تا مردم بتوانند به راحتی این آداب و سنن غلط را از بین ببرند.

وی ملزم کردن مساجد برای خودداری از پذیرش تاج گل و پلاکارت از سوی مردم را از راهکارهای ترویج درست برگزاری مراسم ترحیم عنوان و بیان کرد: روحانیون در مساجد با سخنرانی درباره فانی بودن دنیا می‌توانند به مردم عبرت‌آموزی را یاد دهند.

* تشکیل کمیته شناسایی آسیب‌های مراسم سوگواری

این مقام مسئول کاهش مجالس سوگواری از چندین جلسه به یک جلسه در هفته، اطلاع رسانی از نحوه درست برگزاری مراسم عزاداری در نشریات و پرهیز از زدن نی در این مراسم‌ها و به جای آن تلاوت قرآن و دعا را از راهکارهای از بین بردن آداب و سنن غلط در بین مردم مؤثر دانست و گفت: جلوگیری از چاپ آیات الهی در آگهی ترحیم، عدم فیلمبرداری و نصب پلاکارت‌ها در مساجد از دیگر راه‌کارهای از بین بردن آداب و سنن غلط سوگواری در بین مردم است.

وی اضافه کرد: در جلسات نخست تشکیل کمیته شناسایی آسیب‌های مراسم ترحیم به مشکلات و آسیب‌های آداب و سنن غلط پرداخته شد و در جلسات بعدی راهکارهای مناسب برگزاری مراسم ترحیم ارائه می‌شود تا با رسیدن به یک الگوی واحد برگزاری درست مراسم ترحیم و اجرای آن در جامعه، آداب و سنن غلط را از بین ‌برد.