نماینده ایران در اجلاس "احیا افغانستان":
ناتو در حل مشکلات امنیتی و اقتصادی افغانستان ناتوان بوده است

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه در حاشیه همایش بین‏المللی "احیا افغانستان" گفت: نیروهای ناتو نه تنها کمکی به ایجاد امنیت و توسعه در افغانستان نکردند بلکه باعث ایجاد مشکلات جدی امنیتی در این کشور شده‏اند.

خبرگزاری فارس: ناتو در حل مشکلات امنیتی و اقتصادی افغانستان ناتوان بوده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، همایش بین‏المللی احیا افغانستان امروز در محل ساختمان وزارت خارجه ترکمنستان با حضور هیأت‌های عالیرتبه و کارشناسی از 15 کشور و نیز 14 کشور ناظر از جمله نمایندگان کشورهای ایران، آذربایجان، افغانستان، انگلیس، آلمان، هند، قزاقستان، چین، امارات متحد عربی، پاکستان، عربستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکیه، فرانسه، ژاپن و نیز نمایندگان سازمان‏های بین‏المللی همچون سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا، ناتو، اتحادیه اروپا و غیره، آغاز به کار کرد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان در مراسم افتتاحیه این همایش ضمن تأکید بر اهمیت برگزاری آن در عشق‏آباد تصریح کرد: مواضع اصولی ترکمنستان در ارتباط با افغانستان ایجاب می‌کند که ترکمنستان به عنوان همسایه نزدیک این کشور علاقمند توسعه پایدار افغانستان، برقراری صلح و ثبات و ایجاد رفاه برای مردم این کشور باشد.

رشید مرداف تصریح کرد: حل و فصل مسالمت‏آمیز مسئله افغانستان بیشتر راه‌حل اقتصادی دارد که در گروی همگرایی این کشور با اقتصاد منطقه‏ای و جهانی است و طرح خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان –هند موسوم به "تاپی" در واقع عاملی مهم و تمهیدی برای تعدیل چالش‌های امنیتی و نیز توسعه تعاملات و مراودات در منطقه آسیای مرکزی و آسیای جنوبی می‏باشد.

پس از مراسم افتتاحیه، همایش مذکور بدون حضور خبرنگاران و پشت درهای بسته ادامه یافت و قرار است تا پایان امروز این همایش به کار خود خاتمه دهد.

رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه ایران که سرپرستی هیئت سیاسی کارشناسی کشورمان را در همایش مذکور برعهده دارد در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏آباد که در حاشیه این همایش انجام شد ضمن تشریح اهداف سفر هیات همراه خود به ترکمنستان، گفت: همایش بین‏المللی افغانستان که امروز در عشق‏آباد آغاز به کار کرده است در واقع در سطح کارشناسان ارشد وزارت امور خارجه کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان برگزار می‏شود و هدف از این همایش این است، سندی را که قرار است وزرای امور خارجه کشورهای منطقه و همسایه افغانستان در اجلاس آتی کابل امضا کنند، تهیه و تدوین کنند.

وی افزود: قرار است در ماه ژوئن سال جاری میلادی در کابل یک همایش بین‏المللی در سطح وزرای خارجه کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان برگزار شود که در این اجلاس پیرامون چگونگی مشارکت کشورهای منطقه در آینده افغانستان در ابعاد سیاسی، اقتصادی، بین المللی و فرهنگی گفت‌وگو و مذاکره خواهد شد.

"محسن پاک‏آئین" تصریح کرد: هدف از برگزاری همایش بین‏المللی در افغانستان این است که کشورهای منطقه مشارکت بیشتری در احیا، بازسازی و ایجاد امنیت در افغانستان داشته باشند و در همایش امروز عشق‏آباد نیز نمایندگان کشورهای حاضر در این اجلاس پیشنهادات و ابتکارات خود را ارائه می‏دهند و قرار است در پایان همایش امروز پیش‌نویس مفاد سند اجلاس کابل هماهنگ و تهیه شود.

این مقام عالیرتبه وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در همایش بین‏المللی افغانستان در عشق‏آباد حامل چه پیشنهادات و ابتکارات جدیدی در خصوص افغانستان و اوضاع این کشور است؟، اظهار داشت: مشکلات امنیتی افغانستان و حتی مشکلات اقتصادی این کشور که علت اصلی آن‌ها را حضور نیروهای نظامی خارجی می‌دانیم و معتقدیم که حضور نیروهای ناتو نه تنها کمکی به ایجاد امنیت و توسعه اقتصادی در افغانستان نکرده بلکه باعث ایجاد مشکلات جدی امنیتی در این کشور شده‏است.

رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه ایران افزود: ناامن بودن افغانستان باعث شده است که کشورهای سرمایه‏گذار رقبت حضور در این کشور برای سرمایه‏گذاری و توسعه اقتصادی این کشور نداشته باشند به همین دلیل نیز ما اعتقاد داریم که حتما کشورهای منطقه مشارکت جدی داشته باشند و زمانی که نیروهای ناتو از افغانستان خارج می‏شوند با کمک کشورهای منطقه و با تقویت همکاری‌ها بتوانیم نقش خودمان را نیز در ارتباط با توسعه اقتصادی و امنیتی افغانستان، ایفا کنیم.

این مقام وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سؤالی در ارتباط با مناسبات بین تهران و کابل نیز گفت: روابط ایران و افغانستان بسیار محکم، دوستانه و با ثبات است و 2 کشور در سطوح عالی ارتباطات نزدیکی دارند و رؤسای جمهور 2 کشور در طول سال چندین بار با یکدیگر در تهران و یا کابل و یا دیگر کشورها و اجلاس، ملاقات می‌کنند.

وی تصریح کرد: حجم مبادلات بازرگانی بین ایران و افغانستان حدود 2 میلیارد دلار است و امیدواریم با تدابیری که اتخاذ می‌شود این میزان در سال آینده به 3 میلیارد دلار برسد.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران میزبان حدود 3 میلیون مهاجر افغانی است که در ایران زندگی می‌کنند و ما در حوزه‌های مختلف آموزشی، بهداشتی و اشتغال نیز به ایشان کمک می‌کنیم.

رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه ایران در پایان افزود: ما پروژه‏های اقتصادی متعددی را در افغانستان داریم در حوزه‌های ترانزیت، بهداشت و فرهنگی تا کنون حدود 400 میلیون دلار در افغانستان برای بازسازی این کشور مساعدت کردیم و در مجموع می‌توان گفت که ارتباطات بین ایران و افغانستان بسیار دوستانه بوده و آینده این روابط نیز بسیار روشن است.