استاندار قزوین مطرح کرد
تعیین الگوی واحد برای برگزاری مراسم ترحیم در استان قزوین

خبرگزاری فارس: استاندار قزوین گفت: با تعیین یک الگو و نقشه واحد نحوه برگزاری مراسم ترحیم و عزاداری در استان می‌توان آداب و رسوم غلط در برگزاری این مراسم را کاهش داد.

خبرگزاری فارس: تعیین الگوی واحد برای برگزاری مراسم ترحیم در استان قزوین

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، احمد عجم عصر امروز در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قزوین که در سالن کنفرانس استانداری برگزار شد، اظهار کرد: با شناسایی آسیب‌ها و آفت‌های مراسم ترحیم و عزاداری و با تعیین الگوی واحد برای نحوه برگزاری این مراسم می‌توان‌ آداب و سنن غلط را در برگزاری این مراسم از بین برد.

وی با بیان اینکه تبلیغات اسلامی با تشکیل کمیته شناسایی آسیب‌ها و آفت‌های آداب و رسوم برگزاری مراسم ترحیم و عزاداری در قزوین قرار بود که نتایج تصویب طرح‌های این کمیته را به این جلسه گزارش دهد، بیان کرد: به دلیل گستردگی و اهمیت موضوع و برای انجام مطالعات و تحقیقات میدانی دقیق درباره این موضوع لازم است چند جلسه دیگر شورای فرهنگ عمومی استان قزوین تشکیل شود تا مشکلات و آسیب‌های نحوه برگزاری مراسم ترحیم و عزاداری در استان دقیق و کاربردی بررسی شود.

عجم اظهار کرد: آداب و رسوم برگزاری مراسم‌های عزاداری در جامعه ریشه بسیار عمیقی دارد که باید با مطالعات میدانی عمیق انجام شود تا با اجرای برنامه‌ها بتوانیم آداب و رسوم غلط نحوه برگزاری مراسم‌ ترحیم و عزاداری را در استان قزوین اصلاح کنیم.

وی افزود: برای از بین بردن آداب و رسوم غلط باید برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت طراحی کنیم زیرا آداب و رسوم برگزاری مراسم‌ ترحیم و عزاداری از سال‌های دور به شیوه‌های غلط یا درست بین مردم برگزار شده و برای از بین بردن این آداب باید برنامه‌های دقیق و منظم در جامعه برگزار شود تا مردم از برگزاری‌ مراسم عزاداری با آداب غلط پرهیز کنند.

عجم با بیان اینکه جلسات این شورا منظم و با هدف تشکیل می‌شود، گفت: باید آسیب‌ها و آفت‌های آداب و سنن برگزاری مراسم‌ ترحیم و عزاداری در جامعه شناسایی شود تا بتوانیم این مراسم‌ را با آداب و سنن درست در جامعه برگزار کنیم.

عجم بیان کرد: در برخی از مراسم‌ عزاداری از آلات موسیقی به جای تلاوت قرآن و دعا استفاده می‌شود که باید با برنامه‌هایی که در این شورا در جلسات آینده تصمیم‌گیری می‌شود از ترویج این آداب غلط در این مراسم‌ خودداری شود.

وی اضافه کرد: شاید اجرای برنامه آلات موسیقی که توسط افراد برگزار می‌شود خودشان از نکات منفی اجرای این برنامه آگاه نباشند ولی با انجام این آداب غلط  در مراسم ترحیم و عزاداری سبب فراموشی تلاوت قرآن و دعا می‌شوند که این از جمله آسیب‌های غلط در برگزاری این مراسم است.

عجم با بیان اینکه شناسایی آسیب‌ها در این مراسم با یک جلسه برطرف نمی‌شود، افزود: شناسایی آسیب‌های مراسم تحریم و عزاداری در بین مردم قزوین باید با مطالعات دقیق میدانی به صورت اساسی و دقیق آسیب‌های این مراسم شناسایی شود تا به مرور زمان با اجرای برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت آداب غلط در جامعه از بین برود.

وی با بیان اینکه برخی از آسیب‌ها مانند ممنوعیت پذیرایی در مراسم ترحیم در مساجد را می‌توان با تصویب در قالب بخشنامه و ارسال به مساجد برطرف کرد تا از دادن پذیرایی در مساجد خودداری شود، تأکید کرد: برای از بین بردن برخی مراسم‌ دیگر مانند کاهش جلسات ترحیم باید با اجرای برنامه بلندمدت در بین مردم این آداب غلط را از بین برد.